Prima Aprilis co ma wspólnego z rybą?

23-03-2021

Ponieważ niedługo wypada dzień, w którym należy być szczególnie czujnym na docierające do nas informacje, bo mogą z nas zrobić głupka:-), to z ciekawości podejrzeliśmy kilka zwyczajów na obchodzenie 1 kwietnia w kilku wybranych krajach.

Hiszpania:

-El Día de los Santos Inocentes (tłum. Dzień Świętych Niewiniątek) i obchodzone jest 28 grudnia, wszyscy wtedy robią sobie żarty.

Francja:

- We Francji święto obchodzone 1 kwietnia nazywa się Poisson d'avril - kwietniowa ryba, co nawiązuje do żartów robionych nieświadomym osobom wysyłanym tego dnia po świeżą rybę, w czasie, w którym połowy były zakazane ze względu na okres tarła ryb. Współcześnie w tym dniu przypina się do pleców nieświadomych tego osób rybki z papieru.

Anglia:

April Fools’ Day (dzień głupców) - Pierwszy kwietnia obchodzony jest, podobnie jak i w Polsce, na wesoło. Robi się tego dnia mnóstwo kawałów i płata figle.

Niemcy:

W Niemczech Prima Aprilis to Aprilscherz, czyli "kwietniowy żart". Przykładem takich żartów jest prośba o zaopatrzenie domowej lodówki w tłuszcz komara (Mückenfett), jaja koguta (Hahneneier), mleko gęsi (Gänsemilch) lub w suchy śnieg (getrockneter Schnee).

Rosja:

W Rosji 1 kwietnia nosi nazwę „Dnia Śmiechu” (День смеха)

Włochy:

We Włoszech 1 kwietnia (il primo aprile) to – podobnie jak we Francji – dzień… przyczepiania sobie papierowych ryb do pleców i innych żartów (gli scherzi) nazwanych kwietniowymi rybami (pesci d’aprile)

Szkocja:

W Szkocji dzień pierwszego kwietnia nazywany jest Taily Day albo April Gowk, co oznacza ni miej ni więcej tylko – Polowanie na Głupca. W tym czasie wśród, raczej wyluzowanych Szkotów żartom nie ma końca.

Chiny:

W państwie środka święto Primia Aprilis, jest zakazane przez władze.